niedziela, 22 września 2013

Architektura kościoła i organy w Bazylice w Leżajsku

Pod koniec wakacji w ramach wyjazdu na Podkarpacie z rodziną byliśmy w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku.
 Za Wikipedią: Leżajskie organy tworzą trzy samodzielne instrumenty, z których największy znajduje się w nawie głównej Bazyliki, a pozostałe dwa w nawach bocznych. Zespół piszczałek w nawie głównej osiąga 15 metrów wysokości i 7,5 metra szerokości, a połączony z instrumentami w nawach bocznych tworzy jeden zespół organowy. Unikatową na skalę światową jest możliwość zagrania na instrumencie jednocześnie przez 3 organistów. Organy posiadają trakturę mechaniczną liczącą łącznie 75 głosów, pełny głos 32’ ma najdłuższa piszczałka o długości przekraczającej 10 metrów. Dodatkowymi elementami organów są m.in.: horribile, tympan, kukułka. W połączeniu z akustyką świątyni dźwięki wydobywane z organów pozwalają na wyjątkowe efekty muzyczne.
Blisko 40 lat temu przez pierwszy rok mego życia miałem okazję słuchać co niedzielę tego potężnego instrumentu ponieważ mieszkałem tam z rodzicami. Chyba sentyment do tego instrumentu pozostał mi do dziś ponieważ bardzo lubię utwory wykonywane na organach.
Na samym dole zamieszczam wyjątkowo jak na mojego bloga zdjęcie w dużej rozdzielczości dzięki któremu można zobaczyć detale budowli oraz podziwiać kunszt mistrzów odpowiedzialnych za stworzenie takiej budowli.




To zdjęcie wykonane na drodze krzyżowej - ciekawe że dróżki wiodą w jedną stronę ;)

Zdjęcie organów oraz malowideł - fresków nawy głównej widok od ołtarza w dużej rozdzielczości:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz